فناوری در حال توسعه نانو در سال 2007 جهش چشمگیری داشته است به طوریکه دانشمندان سال 2008 را دوران شکوفایی بسیاری از ایده های ابتکاری دانشمندان در این عرصه نوین از دانش بشری عنوان می کنند.
در سال 2007 گروهی از دانشمندان آمریکایی اولین نمونه آزمایشی نانو رادیو را با استفاده از نانولوله های کربنی ساختند.
آنها موفق شدند برای اولین بار سیستمی را توسعه دهند که امواج رادیویی را به صورت بی سیم دریافت می کند و این امواج را از طریق یک ابزار کوچک ساخته شده از نانولوله های کربنی به سیگنال های رادیویی تبدیل می کند. 
همچنین در این سال دانشمندان نانولیزری ارایه کردند که با استفاده از آن حجم بیشتری از داده ها بر روی هارد دیسکهای منتقل و ثبت می شود.
این لیزر نور را در نقطه ای به قطر تنها 30 نانومتر متمرکز می کند و به گفته دانشمندان با توجه به ویژگیهایی که از آن برخوردار است می تواند ابزاری مهم و موثر برای تولید هارد دیسکهایی با ظرفیت فوق العاده تلقی شود.
در سال 2007 دانشمندان هندی نانو وسیله متحرکی ساختند که طی مدت 12 سال پیاپی ضربان قلب فرد کاربر را ثبت می کند.
به گزارش مهر ، این وسیله نانویی استاندارد می تواند به کاربر خدماتی همچون ارسال اطلاعاتی در خصوص وضعیت ضربان قلب به دکتر در قالب پیامک ارایه کند. استفاده بدون محدودیت از این فناوری نوین یکی از جنبه های اصلی کاربردی آن است.
در سالی که گذشت دانشمندان دانشگاه MIT مواد ویژه ای را با استفاده از فناوری نانو تولید کردند که می توانند با کنترل دما به میزان قابل توجهی در مصرف انرژی ذخیره سازی کنند.
این مواد منحصربفرد الکتروگرمایی که به وسیله تیمی از دانشمندان به سرپرستی پروفسور میلدرد از دانشگاه MIT ساخت می شوند در مواردی نظیر ساخت صندلیهای ویژه خودرو با قابلیت خنک سازی در روزهای گرم و پرحرارات به کار گرفته می شوند.
در سال 2007 دانشمندان کره جنوبی نانو موادی را تولید کردند که می توانند تومورهای سرطانی را شناسایی و حتی با از بین بردن آنها بیمار سرطانی را درمان کنند.
این نانومواد از فولاد اکسید شده و Herceptin ساخته شده اند. این ماده آنتی بادی تجاری است که برای درمان سرطان سینه به کار گرفته می شود.
همچنین در این سال محققان دانشگاه MIT نظریه نوینی درخصوص استفاده از نور برای کنترل و قدرتمند ساختن ریزتراشه ها مطرح کردند.
دانشمندان عقیده دارند می توان از انرژی نور برای راه اندازی ریزتراشه هایی استفاده کرد که قابلیت انطباق با طول موج های مختلف نوری و تغییر رفتار خود را دارند. 

لینک به منبع
به نقل از:www.hupaa.com 

دسته ها : نانوتکنولوژی
پنج شنبه یازدهم 7 1387
X