معاون غذا و داروی وزارت بهداشت با تاکید بر ادامه توزیع داروی بیهوشی هالوتان و استقبال 30درصد بیماران ام.اس از داروی ایرانی از تلاش محققان ایرانی برای تولید نانو داروهای ضد سرطان در کشور خبر داد.
به گزارش فارس، رسول دیناروند امروز در حاشیه مراسم جشنواره رازی در محل مجلس سابق شورای اسلامی در جمع خبرنگاران، افزود: تولید واکسن ضد سرطان یک پروژه تحقیقاتی است که در جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دنبال می‌شود و وزارت بهداشت نیز از این پروژه تحقیقاتی حمایت می‌کند. 
وی که رئیس مرکز تحقیقات نانوفناوری پزشکی نیز هست، گفت: در این مرکز محققان زیادی مشغول تلاش برای تولید داروهای ضد سرطان با استفاده از تکنولوژی نانو است، تلاش این محققان بسیار امید بخش است و اکنون مراحل مطالعات حیوانی این نوع داروها در حال انجام است اگر مطالعات انسانی این داروها نیز موفقیت آمیز باشد، می‌توانیم به داروهای سرطانی در مقیاس نانو دست یابیم که عوارض جانبی آنها به مراتب کمتر و اثربخشی آنها بیشتر خواهد بود، این داروها مستقیماً وارد سلولهای مقصد می‌شوند. 
معاون غذا و داروی وزارت بهداشت ادامه داد: داروی آوانکس ایرانی یا همان سینوکس که داروی ایرانی بیماران ام اس است با وجود مقاومت برخی پزشکانی که با وارد کنندگان دارو ارتباط دارند، مورد استقبال قاطبه پزشکان و بیماران قرار گرفته و حدود 30 درصد این بیماران اکنون از این دارو استفاده می‌کنند. 
وی گفت: علاوه بر این دارو به زودی 2 داروی دیگر بیماران ام اس که اینترفرون بتا هستند در کشور تولید می‌شود و امیدواریم در سال آینده وابستگی به ورود داروهای خارجی بیماران ام اس برچیده شود.
دیناروند افزود:‌ شرکتهای چند ملیتی وارد کننده داروهای خارجی با استفاده از قدرت خود گاهی پزشکان را مجاب می‌کنند که داروهای خارجی برتر است در حالی که واقعاً چنین نیست. 
وی ادامه داد:‌ در مورد داروی هالوتان نیز سال گذشته شورای دارویی کشور دوباره موضوع این دارو را بررسی کرد و از متخصصان برجسته بیهوشی کشور نیز نظر خواهی کرد، اکثریت پزشکان و متخصصان بیهوشی کشور از وزارت بهداشت خواستند این دارو در فهرست دارویی کشور بماند، البته داروهای جدیدتر بیهوشی که گران قیمت تر هستند نیز در فهرست دارویی کشور وجود دارد و پزشکان حق انتخاب و جایگزینی دارند. 
وی گفت: با وجود اینکه برخی عوارضی برای داروی هالوتان بر می‌شمارند، داروهای جدید نیز بی عارضه نیستند. 


منبع خبر : جام جم آنلاین 

ارسال خبر : محمد میرزایی
به نقل از: www.hupaa.com

دسته ها : نانوتکنولوژی
پنج شنبه یازدهم 7 1387
X