مقامات آژانس فضایی اروپا (اسا) اعلام کردند: فضاپیمای رزتا پس از آغاز سفر تحقیقاتی خود، تصاویری از یک سیارک در مداری که بیش از 220 میلیون مایل از زمین فاصله دارد، تهیه کرد. 


به گزارش سرویس «علمی» (ایسنا)، دکتر یوو کلر از محققان اصلی آژانس فضایی اروپا (اسا) در این زمینه اظهار کرد: تصاویر گرفته شده از این خرده سیارک شبیه الماس موسوم به STEINS تصویر کلی نادری از اجرام در فضای خارج جوی ارائه می‌کند. 

کلر افزود: همچنین یک زنجیره از هفت دهانه آتشفشانی در این تصاویر مشاهده می‌شود که ما هرگز انتظار نداشتیم روزی چنین جرم کوچکی مشاهده کنیم. ما معمولا چنین دهانه‌های آتشفشانی را روی قمرها مانند کره ماه خودمان می‌بینیم؛ بنابراین باید بررسی کنیم که چرا این دهانه‌ها روی سیارک وجود دارند، اما بدیهی است که STEINS یک تاریخچه پیچیده تصادمی دارد. 

رنگ STEINS اساسا خاکستری است اما کمی هم به قرمزی می‌زند و بزرگتر از اندازه‌هایی است که ما تصور می کردیم. 

رزتا همچنین قرار است در سال 2015 روی دنباله‌داری موسوم به « Churyumov-Gerasimenko» فرود آید که هدف از این کار بررسی ترکیبات شیمیایی این جرم فلکی است. 


           انیمیشنی از پرواز «رزتا» به سوی خرده سیارک 

فضاپیمای اروپایی «رزتا» که حامل کاوشگری موسوم به Philae است، اسفند ماه 1382 سفر 10 ساله خود را از پایگاه گویان فرانسه به سوی هسته دنباله دار آغاز کرد. 

Philae جزیره ای در رودخانه نیل است که ستون «ابلیسکس» در آن یافت شد که برروی آن نام های «کلوپاترا» و «بطلمیوس» به زبان هیروگلیف نوشته شده و همین ستون بود که «چامپلیون»، باستان‌شناس برجسته فرانسوی را قادر کرد تا با مطالعه هیروگلیف‌های نوشته شده بر لوح «رزتا» پرده از اسرار حروف هیروگلیف و به تبع آن تمدن مصر باستان بردارد. 

همانگونه که فیلائه، ابلیسکس و لوح رزتا اسرار مصر باستان را آشکار کردند، دانشمندان امیدوارند ماموریت طولانی رزتا نیز، پرده از اسرار منظومه شمسی بردارد. 

آلمان، فرانسه، ایتالیا و مجارستان کشورهایی هستند که با همکاری انگلستان، اتریش، فنلاند و ایرلند در این طرح کار کرده اند. 

بررسی دنباله دار هدف این طرح - دنباله‌دار Churyumov-Gerasimenko - محققان را یاری خواهد کرد تا نگاهی به چهار هزار و 600 میلیون سال پیش بیاندازند؛ زمانی که هنوز سیارات شکل نگرفته بودند و تنها چند سیارک و دنباله دار به دور خورشید می چرخیدند. 

رزتا در سال 2015 به هدف خود خواهد رسید و کاوشگر «فیلائه» را به طور خودکار رها می کند تا بر سطح هسته یخی دنباله دار فرود آید. این کار با کمک یک موتور کاوشگر انجام می گیرد و فیلائه برروی سه پایه خود بر سطح این دنباله دار خواهد نشست. 

«فیلائه» به بررسی شیمیایی و فیزیکی سطح هسته خواهد پرداخت و مدارگرد رزتا که محل دقیق فرود را نیز مشخص خواهد کرد به بررسی این دنباله دار از مدار آن خواهد پرداخت. نتایج این ماموریت می تواند به حل مسایل مربوط به چگونگی پیدایش منظومه شمسی و منشا حیات کمک کند. 

.

لینک به منبع 

ارسال خبر: محمد میرزایی
به نقل از:www.hupaa.com 

دسته ها : اطلاع رسانی
پنج شنبه یازدهم 7 1387
X