.در صورت استفاده از k 2 Win یا Winxp پارتیشن های دیسک سخت خود را با فرمت NTFS فرمت نمایید .
2.در صورت استفاده از نسخه های ویندوز فوق الذکر ، Service pack مربوط به نسخه ویندوز خود را از اینترنت download و نصب نموده و از Update شدن مستمر آن اطمینان حاصل نمایید .
3.آخرین نسخه از یکی از نرم افزارهای Antivirus رایج ( نظیر Norton ، Mcafee و ... ) را به روی کامپیوتر خود نصب و از Update شدن مستمر آن اطمینان حاصل نمایید .
4.پس از نصب Antivirus مزبور ، دیسک سخت ، برنامه ها ، دیسکت و Cd های خود را به صورت متناوب Scan نموده و از ویروسی نبودن آنها اطمینان حاصل کنید .
5.از اطلاعات مهم و کلیدی خود نسخه پشتیبان ( Backup ) تهیه نمایید .
6.همیشه پیش از استفاده دیسکت هایی که در کامپیوترهای دیگر قرار داده شده است ، از ویروسی نبودن آنها اطمینان حاصل کنید .
7.فایل های download شده از اینترنت را توسط Antivirus ، Scan نمایید .
8.از پذیرفتن فایلهای ناشناخته و با پسوند exe و bat از طریق email افراد ناشناس و نرم افزار Messenger جداٌ خودداری نمایید .
9.در صورت دریافت پست الکترونیکی از افراد ناشناس با Attachment ناشناخته ، از باز کردن آن جداٌ خودداری نموده و نسبت به حذف آن اقدام نمایید .
10.با نصب یک Personal Firewall نظیر Tiny یا Zone Alarm از نفوذ مهاجمان و برنامه های Torjan و Key Logger به سیستم جلوگیری کنید .
11.از نصب برنامه های متعدد که از کاربرد آنها مطمئن نیستید به روی سیستم خود اجتناب کنید .
12.تا حد امکان از به اشتراک گذاشتن کامپیوتر خود با دیگران اجتناب نمایید و در صورت اشتراکی بودن آن ، با تعریف Username و Password های جداگانه برای هر کاربر از اطلاعات شخصی خود حفاظت نموده و پیش از ترک سیستم Logoff نمایید .
13.با مراجعه به سایت زیر ، کامپیوتر خود را به طور متناوب Scan کرده و Patch ها و Update های مورد نیاز سیستم خود را download و نصب نمایید :asp . default / en / Com . Microsoft . windowsupdate . 4V // : http


14.با مراجعه مستمر به سایت های زیر به کسب اطلاع از ویروس های شایع اقدام نموده و با download کردن Patch های تصحیحی موجود در این سایت ها ، کامپیوتر خود را نسب به این ویروس ها مقاوم نمایید . ضمناٌ در اکثر سایت ها امکان Free Online Scan جهت ویروس یابی کامپیوترها موجود است که امکان خوبی جهت حصول اطمینان از عدم ابتلاء به ویروس را فراهم می نماید .

com . secure – F . www // : http

com . ealaddin . www // : http

com . pandasoftware . www // : http

com . Symantec . www // : http

com . Kaspersky . www // : http

com . mcafeecb . www // : http

com . protectorplus . www // : http

com . sophos . www // : http

com . trendmicro . housecall // : httpنحوه شناسایی ویروس های کامپیوتری1. ویروس کامپیوتری با تکثیر خود به روی کامپیوتر شما ، تمام فضای خالی دیسک سخت را اشغال می کند .

2. نسخه کپی از ویروس کامپیوتری به تمامی آدرس های پست الکترونیکی موجود در Adress Book شما ارسال می شود .

3. ویروس ممکن است اقدام به پاک کردن برنامه ها ، فایل ها و حتی Format دیسک سخت شما نماید .

4. ویروس ممکن است با نصب برنامه های پنهانی به روی سیستم شما ، اقدام به توزیع خود در سطح شبکه و یا ارسال و دریافت اطلاعات غیرمجاز نماید .

5. ابتلاء به ویروس ممکن است عملکرد برنامه Antivirus را دچار اختلال نماید ، همچنین این امر ممکن است مانع از نصب برنامه هی مشابه بر روی کامپیوتر گردد .

6. ابتلاء به ویروس ها ممکن است منجر به بازشدن صفحات غیرعادی و یا ظاهر شدن Shortcut های جدید به روی Desktop گردد .

7. در صورت ابتلاء به ویروس های خطرناک ، احتمال boot نشدن سیستم و ویندوز وجود دارد .

8. ابتلاء به ویروس در بعضی موارد به صورت فعالیت غیرعادی (ارسال و دریافت بیش از حد اطلاعات ) توسط کارت شبکه و یا مودم ظاهر می شود .

9. سرعت پاسخ دهی کامپیوتر به درخواست های شما به صورت غیرعادی کند می شود .

10. روبرو شدن با خطای کمبود حافظه و یا Restart شدن غیرعادی و ناگهانی سیستم از جمله نشانه های ابتلاء به ویروس می باشد .یادآوری : مجموعه نشانه های فوق در ویروس های مختلف با درجه شدن متفاوتی مشاهده شده و با شایع شدن ویروس های جدید علائم متنوع و جدیدتری به مجموعه اخیر اضافه می گردد .

چهارشنبه بیست و پنجم 10 1387
X