دوازده گام جهت بهبود پایداری ویندوز

1- همیشه ویندوز را از پایه نصب کنید :
ارتقاء از نسخه قبلی ویندوز آسانتر و سریعتر می باشد اما دیر یا زود شما بهای این راه میان بر را با مشکلاتی نظیر عدم پایداری ویندوز خواهید پرداخت پس بهتر است وقت بیشتری گذاشته تا از مشکلات بعدی نجات پیدا کنید.

2- در مورد خرید سخت افزار مرغوب خساست به خرج ندهید :
کارآیی سیستم شما به کیفیت اجزاء و قطعاتی است که در آن به کار رفته است با پرداخت مبلغ اندکی بیشتر می توانید تفاوت محسوسی در پایداری سیستم خود بیابید از خریدRAM ،منبع تغذیه ، دیسک سخت، سی دی رام ، کارت گرافیک ، کارت شبکه و سایر قطعات با مارکهای ناشناخته خودداری کنید این قانون در مورد ادوات جانبی نظیر پرینتر ، اسکنر ، موس نیز صدق می کند. راه اندازهای سیستمی که بد نوشته شده باشند یا نرم افزارهائی که به صورت عمومی نوشته شده و خاص یک سیستم نمی باشند ، باعث خرابی شما خواهند شد برای ویندوزهائی نظیر 2000 و xp قبل از خرید مطمئن شوید که سخت افزار شما در لیست سازگاری سخت افزاری مایکروسافت موجود باشد .

3- راه اندازهای سیستمی قدیمی را در ویندوزهای جدید استفاده نکنید :
هنگامیکه سیستم جدیدی را می خرید نگهداری پرینترها و اسکنرهای قدیمی وسوسه انگیز به نظر می رسند در صورتیکه سازنده سخت افزار راه انداز جدیدی را ارائه نکرده باشد ریسک نصب راه انداز قدیمی را انجام ندهید حتی اگر سخت افزار موجود با آن کار کند می توانید در اینترنت بدنبال راه اندازهای جدید بگردید و یا از راه اندازهای خود ویندوز استفاده کنید این تجربه شخصی من است که سازندگان سخت افزار معمولا جهت محصولات گرانقیمت خود راه انداز جدید ارائه کرده و برای محصولات ارزان قیمت راه انداز جدیدی ارائه نمی دهند .

4- قبل از نصب نرم افزار جدید آن را ارزیابی کنید :
تا جائی که امکان دارد فقط نرم افزارهای نوشته شده برای سیستم عامل خودتان را استفاده کنید. ویندوز 2000 و xp دارای شیوه سازگاری برای پشتیبانی نرم افزارهای سیستم عامل های پیشین هستند اما من توصیه می کنم هر زمانی که توانستید نرم افزارهای خود را به روز کنید. از نرم افزارهای قدیمی که تاثیر مستقیم روی سخت افزارهائی نظیر دیسک سخت ، اسکنر و غیره دارند استفاده نکنید همچنین هنگام دریافت نرم افزارهائی از قبیل اشتراک افزارها ،محافظ صفحه نمایشها ، بازیها و غیره احتیاط کنید. اگرچه امتحان نرم افزارهای اشتراک افزار و رایگان لذت بخش به نظر می رسند اما اکثر آنها بسیار ضعیف نوشته شده اند و سیستم عامل را دچار مشکل می سازند . فقط از سایتهای قابل اطمینان نرم افزار بگیرید نرم افزارهایی که ضعیف نوشته می شوند سبب مشکلاتزیادی می شوند. مثلا درست از روی کامپیوتری که نصب شده اند برداشته نمی شوند و یا ممکن است در رجیستری سیستم عامل تغییراتی ایجاد کنند که باعث کاهش کارآئی سیستم عامل شما شوند اگر دوست دارید نرم افزارهای مذکور و یا نرم افزارهای نسخه بتا را تست کنید از نرم افزارهایی مانندVMWARE یا Virtual Pc جهت شبیه سازی محیط ویندوز استفاده کنید.

5- تنظیمات خارج از قاعده را روی سیستم خود انجام ندهید :
هنگامیکه کاربران در کار با سیستمهایشان ماهر تر می شوند وسوسه دستکاری در تنظیمات سیستم عامل نظیر دستکاری در رجیستری آنها را تهدید می کند این تنظیمات ممکن است به ظاهر کارآیی سیستم شما را اندکی بالا ببرد اما در حقیقت باعث به دردسر افتادن شما می شود.

6- همیشه از برق اضطراری استفاده کنید :
بسیاری از مردم فکر می کنند که یک کامپیوتر 800 هزارتومانی را فقط باید به دو شاخه برق بزنند و آن را روشن کنند . در مورد حفاظت کامپیوتر خود در برابر تغییرات ولتاژ ، خساست به خرج ندهید . بجای اینکه یک محافظ برق معمولی برای کامپیوتر خود بخرید من توصیه می کنم از یک سیستم برق اضطراری(UPS) استفاده کنید که علاوه بر قدرت محافظت بالاتر و تعدیل ولتاژ در صورت بروز اشکال میتواند تا مدت کوتاهی کامپیوتر شما را روشن نگاه دارد و شما فرصت دارید اقدامات لازم را انجام دهید .

7- سیستم خود را از لحاظ نرم افزاری به روز نگاه دارید :
بروزرسانی ویندوز راه آسانی جهت استفاده از آخرین اصلاحیه های ویندوز است . زمانیکه من این وصله ها را نصب می کنم حدود یک یا دو هفته صبر می کنم تا ببینم که این وصله ها مشکلات را حل می کند یا باعث مشکلات جدیدی می شود چون این وصله ها مانند سرویس پک ها با دقت زیاد تست نمی شوند و غالبا" در مدت زمان کوتاهی عرضه می شوند .

8- رجیستری سیستم عامل خود را کاملا" تمیز نگاه دارید:
مایکروسافت در ویندوز 98 از ابزاری بنام RegClean استفاده می کرد که کل رجیستری را جستجو کرده ، مشکلات آن را یافته و آنها را برطرف می کرد . در حال حاضر من از ابزاری بنام RegVac استفاده می کنم که معمولا ماهی یک بار از آن استفاده کرده و کلیه مشکلات رجیستری سیستم من را برطرف می سازد .

9- با نرم افزارهای جاسوسی مقابله کنید:
نرم افزارهای جاسوسی برنامه هایی هستند که استفاده های شما از کامپیوترتان را کنترل و ضبط کرده بدون اینکه شما کوچکترین اطلاعی از این موضوع داشته باشید . معمولا" کاربران با نصب برخی از نرم افزارها و یا بازدید از بعضی از سایتها به این نرم افزارهای جاسوسی آلوده می شوند . بعضی از این نرم افزارهای جاسوسی سایت خود را بعنوان سایت خانگی شما قرار می دهند ، برخی باعث نمایش صفحات تبلیغاتی بدون اجازه شما می شوند و برخی دیگر اطلاعات شخصی شما را جمع آوری کرده و به آدرسهای مشخص شده می فرستند .

10- سیستم خود را امن سازید :
در سالهای اخیر بحث ضد ویروسها ، دیواره های آتش ، رمز نگاری و دیگر راهکارهای امنیتی تبدیل به موضوع مهم و قابل توجهی شده است ولی با این حال هنوز هم هزاران سیستم نا امن وجود دارد . ضدویروسها نیاز به این دارند که همواره بروز باشند ، کاربرانی که از اینترنت استفاده می کنند احتیاج به دیواره آتش دارند ، شبکه های بی سیم باید رمزنگاری شوند ، تنظیمات امنیتی مرورگر شما باید افزایش یابد و پیوستهای نامه های الکترونیکی ناشناس هرگز باز نشود .

11- از نام کاربری Administrator
برای کارهای روزانه خود استفاده نکنید :
اگر چه استفاده از نام کاربریAdministrator ممکن است به ظاهر اشکالی نداشته باشد ولی باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای سیستم شما خواهد شد چرا که هر برنامه ای با نام کاربری Administrator قادر به انجام کارهایی است که ممکن است امنیت سیستم شما را به مخاطره بیندازد پس از حسابAdministrator برای انجام کارهای روزمره استفاده نکنید و از دستورRun As برای اجرای برنامه هایی که احتیاج به حقوق دسترسیAdministrator دارند استفاده کنید .

12- محیطی سالم برای کامپیوتر خود فراهم کنید :
در سالهای اولیه استفاده از کامپیوترها ، ما آنها را بسیار ناز پرورده بار آوردیم. استفاده از روشهای تصفیه هوا ، اتاقهای عاری از گردوغبار ، کفپوشهای ضدغبار ، همه و همه بیانگر این موضوع است . امروزه ما روشی خلاف روش اولیه را در پیش گرفته ایم . ایستگاههای کاری و سرورها غالبا" در زیر میزها قرار داده شده اند یعنی درست جائیکه به علت بسته بودن محیط و عدم تهویه مناسب عمر قطعات کاهش می یابد . منابع تغذیه معمولا" پیش از سایر قطعات خراب می شوند بدنبال آن دیسکهای سخت دچار مشکل می شوند . در برخی سیستمها بالا رفتن بیش از حد دمای CPU باعث خاموش شدن سیستم شده و اگر همین طور ادامه یابد ممکن است منجر به سوختن CPU شود . میدانهای مغناطیسی قوی به اطلاعاتی که بر روی دیسک سخت شما ذخیره شده است صدمه می زند . به هر حال با رعایت نکات فوق شما می توانید خرابیهای سخت افزاری را به حداقل برسانید .

برگرفته از www.sgnec.net

دوشنبه پنجم 12 1387
X